Середа, 24.10.2018, 04:36
Прікрепітельний
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » 2009 » Серпень » 26 » Ці досліди полягали в наступному
Ці досліди полягали в наступному
12:28

Облігатних партеногенез - це розмноження організмів з незаплідненої яйцеклітини. Такий партеногенез служить способом розмноження тварин більше 90 видів, включаючи деяких хребетних. Прикладом облігатно партеногенезу є розмноження кавказької скельної породи ящірки, представленої тільки жіночими особинами. Навпаки, факультативний партеногенез полягає в тому, що яйцеклітини здатні розвиватися як без запліднення, так і після запліднення. Факультативний партеногенез у свою чергу буває жіночим та чоловічим. Жіночий партеногенез част у бджіл, мурах, коловерток, у яких з незапліднених яйцеклітин розвиваються самці. Чоловічий партеногенез зустрічається в деяких ізогамних водоростей.

У рослин також відомі випадки, коли зародок розвивається з не заплідненої яйцеклітини. Як зазначено вище, це явище отримало назву апомікса. Воно дуже широко зустрічається у багатьох покритонасінних рослин, у т. ч. у культивованих, таких, як буряк, бавовник, льон, тютюн та інші.

Поряд з природним партеногенезом розрізняють штучний (індукований) партеногенез, який можна викликати подразненням яйцеклітин за допомогою фізичних або хімічних факторів, що веде до активації яйцеклітин і, як наслідок, до розвитку незапліднених яєць. Штучний партеногенез спостерігали у разі тварин, що належать до багатьох систематичних груп - голкошкірі, черв'якам, молюсків і навіть деяких ссавців.

Відома форма партеногенезу, що отримала назву андроген-неза (від грец. Andros - чоловік, genesis - народження). Якщо в яйцеклітині інактивувати ядро і якщо після цього в неї проникне кілька сперматозоїдів, то з такої яйцеклітини в результаті злиття чоловічих (сперматозоідних) ядер розвивається чоловічий організм. Широко відомі експерименти В. Л. Астаурова (1904-1974), який показав андрогенез на шовковичного шовкопряда. Ці досліди полягали в наступному. У яйцеклітинах шовкопряда одного виду (Bombyx mandarina) за допомогою високої температури інактивувати ядра, а потім такі яйцеклітини запліднювали сперматозоїдами шовкопряда іншого виду (В. mori). Проникнувши в яйцеклітини, останні зливалися між собою, що давало початок новим організмам, які за своїми властивостями виявилися батьківськими організмами (В. mori). Схрещування цих організмів із самками В. mori давало потомство, що належить до В. mori.

Роль партеногенезу і його форм в природі невелика, тому що він не забезпечує широких адаптивних можливостей організмів. Однак його використання має практичне значення. Зокрема, Б. Л. Астауровим був розроблений спосіб отримання партеноге-нетіческого потомства у шовковичного шовкопряда, що широко використовується в промисловому виробництві шовку.

На відміну від зігогенеза і партеногенезу існує гіногенез (від грец. Gyne - жінка), який являє собою псевдогамію, яка полягає в тому, що сперматозоїд зустрічається з яйцеклітиною та активує її, але ядро сперматозоїда не зливається з ядром яйцеклітини. У цьому випадку дозволяє потомство складається лише з жіночих особин. В окремих видів круглих черв'яків, риб та земноводних гіногенез є нормальною формою розмноження, даючи потомство, що складається тільки з самок. Гіногенез можна викликати і штучно за допомогою факторів, які можуть руйнувати клітинні ядра (радіації, температури та ін.) Зокрема, описані випадки штучного гіногенеза у шовковичного шовкопряда, у деяких видів риб і амфібій. Отримання таких форм може мати деяке практичне значення у разі господарсько корисних видів.

Як було зазначено вище, запліднення у квіткових (покритонасінних) має суттєву відмінну рису у вигляді подвійного запліднення (С. Г. Навашин, 1896), який зводиться до того, що в зародковому мішку гаплоїдний яйцеклітина і дипло-ідная центральна клітина запліднюються сперма, на результаті чого утворюється диплоїдний зародок і тріплоідная клітина, яка розвивається в клітини ендосперму (див. гл. II).

Партеногенез, андрогенез і гіногенез є формами порушення статевого розмноження.

Переглядів: 2178 | Додав: boriskare186 | Теги: Факультативний, Розмноження, Жіночий | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Пошук
Календар
«  Серпень 2009  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Архів записів
Друзі сайту
Copyright MyCorp © 2018

Зробити безкоштовний сайт з uCoz